Po podjęciu należytych środków ostrożności od dnia 30.03.2020 r. nasz salon stacjonarny jest ponownie otwarty.
Zamówienia składane drogą internetową realizujemy bez zmian z możliwością dostawy przez firmy transportowe lub odbioru towaru bezpośrednio z magazynu.

5 zasad ergonomicznego stanowiska pracy

Opublikowana na2018-07-01

Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń pracy umożliwia swobodę ruchów i w dużym stopniu ogranicza wysiłek organizmu związany z siedzeniem. Ergonomiczne biuro to nie tylko stanowisko pracy indywidualnej, ale również miejsca spotkań oraz przestrzeń, w której można się relaksować. Tworzenie ergonomicznego miejsca pracy umożliwia dopasowanie jego poszczególnych elementów do fizycznych i psychicznych cech pracownika (wzrost, wiek, płeć) oraz charakteru wykonywanej przez niego pracy.

Wysokość pola pracy
Wysokość pola pracy

Najwygodniejszą wysokością powierzchni miejsca pracy siedzącej jest poziom wysokości łokci, czyli wysokość nie wymagająca zginania górnej części kręgosłupa. Standardowo blat umieszcza się na wysokości 72 – 75 cm. Wysokość ta może ulegać zmianom w zależności od warunków fizycznych osoby siedzącej.

Miejsce dla nóg

Wygodna pozycja podczas pracy wymaga odpowiedniej przestrzeni dla nóg. Ten warunek może być spełniony przy zastosowaniu biurek o kształcie litery „C” oraz przy zastosowaniu odpowiedniej ilości miejsca pod biurkiem.

Miejsce dla nóg
Ustawienie monitora
Ustawienie monitora

Najlepsza lokalizacją monitora jest linia prosta naszego wzroku. Potrzeba skręcania głowy w prawo bądź lewo prowadzi do napięcia mięśni szyi, karku, ramion. Prawidłowo ustawiony monitor powinien znajdować się w takiej pozycji aby patrząc na wprost wzrok padał 2-5cm powyżej górnej krawędzi monitora. Odległość monitora od oczu nie powinna być mniejsza niż 45 cm oraz większa niż 60cm. Ekran powinien być przechylony lekko do tylu, aby wzrok mógł padać na niego pod kątem prostym.

Praca na siedząco i na stojąco

Warto co jakiś czas popracować na stojąco. Zmiana pozycji ciała z siedzącej na naturalną stojącą pozwala uniknąć wielu zdrowotnych dolegliwości związanych z układem mięśniowo - szkieletowym, stwarza również nową perspektywę pracy. Biurka, które posiadają w swoich opcjach możliwość regulacji pionowej okazują się być tutaj idealnym rozwiązaniem, szczególnie zaś jeśli stanowisko pracy wykorzystywane jest przez wielu pracowników w różnym czasie.

Praca na stojąco
Wysokość pola pracy
Wszystko w zasięgu wzroku i ręki

Wszelkie potrzebne do pracy materiały, dokumenty, pliki, przybory do pisania telefon, których pracownik używa w danym momencie powinny znajdować się w zasięgu jego rąk (20-25cm). Odległość między monitorem, a przednią krawędzią stołu nie może być mniejsza niż 60 cm.

Menu

Logowanie